Shiatsu

Co Vám mohu nabídnout?

Příjemné prostředí, klidnou relaxační hudbu, vůni aromatických olejíčků či vonných tyčinek a čas věnovaný jen Vám. Terapie trvá až 2 hodiny.

Shiatsu si můžete prožít relaxačně - někdo se tak uvolní, že se i prospí. Nebo můžeme řešit vše, co vás trápí. Shiatsu pro Vás může představovat plnohodnotně a příjemně strávený čas .Uvolníme zatuhlá místa na těle, předám Vám pár tipů a nápadů, co pro sebe můžete sami udělat a pomocí strečů protáhneme svaly. Shiatsu je posilující a osvěžující. Je to kvalitní terapie s efektem velkého uvolnění fyzického i psychického.

Co je shiatsu a jak vzniklo?

Slovo Shiatsu (čteno šiacu) je ve své podobě japonské. Tedy i umění Shiatsu je z Japonska. Zde se toto umění regionálně, dle místních potřeb a zdravotních potíží vyvíjelo z původních čínských masáží Anmo nebo Tuina. Japonci svoji přizpůsobenou metodu nazvali Anma. O rozvoj modernějšího Shiatsu se počátkem 20. století zasloužil japonský praktik Tamaie Tempoka. Přidáním svých poznatků o západní lékařské anatomii a psychologii do několika starších léčebných metod a masáží Anma vytvořil systém, který nazval původně "Shiatsu Ryoho" neboli "metoda léčby tlakem prstů". Později zkrátil název na "Shiatsu Ho" "metoda tlaku prstů".

V roce 1964 se zoficiálnil jednoduchý název "Shiatsu", metoda byla japonskou vládou uznána za oficiální terapii, čímž byla rozlišena od starší formy masáže Anma. O další rozvoj se pokoušeli mnozí praktikanti. Někteří si začali vytvářet osobité vlastní styly. Tokojiro Namikoshi a Shizuto Masanaga založili školy, které pomohly Shiatsu prosadit jako terapii. Některé styly zdůrazňují jemné metody masáže a celkovou práci s tělem. Jiné styly silnější metody masáže, práci s energetickými ehabami (meridiány), energetickými centry (čakras - lotosy). Další pak vyzdvihují disagnostiku, diety, vegetariánství, makrobiotiku, zenbuddhismus nebo propojení stylů jako např. Shiatsu - Reiki, Shiatsu - Reflexologie, Shiatsu - klasická masáž atd.

A na závěr ještě jednu myšlenku. Shiatsu v doslovném překladu znamená "léčení tlakem prstů rukou". Ale slovo "Shi" je také číslovka čtyři, ale i nepohoda nebo smrt a japonské slovo "Shičchi" znamená špatná, mrtvá energie nebo hřbitov. Slova "a tzu" je užíváno v bojových uměních například "Tzuki-ashi" "posun vyražením zadní nohy vpřed" nebo "tzuki-waza" techniky úhozu a poražení. Tedy volně přeloženo může pro nás slovo Shiatsu být japonsko-čínský výraz "zpomalení, odražení degenerace či smrti" nebo také v hlubším slova smyslu "prohloubení a pročítění životních sil".

z knihy Shiatsu Do Rojin-Lilang od Libora Rožnovjáka